קבוצת קריאה
223c62ad-bbd8-4fe1-8490-1ed0baaa8dc3
מחול ותיאוריה בהנחיית רן בראון

בשנים האחרונות הולכים ומתרבים הפרסומים אודות מחול עכשווי, אשר מעידים על כך שהעשייה הכוריאוגרפית ספוגה במחשבה תיאורטית, רוויה בשיחים שונים, ואולי חשוב מאלו – יש לה פוטנציאל לייצר שיחים חדשים. קבוצת הקריאה, המתקיימת זו השנה הרביעית, מתמקדת בעיון משותף בטקסטים תיאורטיים שונים מתוך מטרה לחשוף את אותם שיחים ולהעלותם לפני השטח, ומתוך אמונה שלפעולה הזו יש ממד משחרר ומעצים ליוצרי מחול. מטרה נוספת, ולא פחות חשובה, היא לאפשר ליוצרי מחול לקרוא בחברותא, ולהנגיש את השיח העכשווי אודות מחול המתנהל, רובו ככולו, בשפה האנגלית ותוך רפרור מתמיד אל שדות אקדמיים נוספים.

השנה אנו מתמקדים בספרים שראו אור לאחרונה ובספרים שיראו אור במהלך השנה הנוכחית. יחד נבקש לעמוד על השיח החדש אודות מחול, ונבקש לברר מה בין שלל הפרסומים הזרים ובין הנעשה כאן, בזירה המקומית. במסגרת קבוצת לימוד משותף נערוך קריאה מוערת במאמרים מרכזיים פרי עטם של כותבים כגון בויאנה צ'באיץ', נעמי סלומון, ג'רון פיטרס, אנדרה לפקי, רמזי ברט, פרדריק פולוד, גיי מוריס ואחרים. המשתתפים בקבוצה זו יתבקשו לקרוא את הטקסטים מראש ויחד ננסה לייצר שיח פורה שיאפשר לבחון במשותף כיצד המפגש עם התיאוריה משנה את דרכי העבודה והתהליכים היצירתיים, ההפקתיים והביקורתיים.

רן בראון הוא חוקר עצמאי, מייסד ועורך שותף של כתב העת המקוון "מעקף", מרצה בביה"ס לתיאטרון חזותי ובאקדמיה למוזיקה ולמחול בירושלים. ב-2012 הוזמן לנהל מחקר בתהליכי יצירה כוריאוגרפיים במסגרת התכנית לכוריאוגרפיה של 'כלים'. לאחרונה ראה אור הספר 'מקום לפעולה: כוריאוגרפיה עכשווית בתיאוריה ובמעשה' בעריכתו, אשר מסכם מחקר זה, ואשר במרכזו התבוננות בתהליכי יצירה, ניסוח שלהם וחשיפת מורכבותם.