מעשה גיל
IMG_7993
פרויקט אמנות בקהילה

'פרויקט 'מעשה גיל' מפגיש בין קבוצת אמנים, כוריאוגרפים ורקדנים, לבין קבוצות של קשישים מהעיר בת ים.    במפגשים חד שבועיים של סדנאות תנועה ויצירה כוריאוגרפית, במהלכם מתגבש מופע בהשתתפות הרקדנים והקשישים.

הפרויקט החל ב 2014 בשיתוף פעולה בין קבוצת כוריאוגרפים לבין קבוצות קשישים מבית דיור מוגן 'משען נווה אפעל', וב 2015 עבר לפעילות קבועה במרכז יום לקשיש לוסטיגר בבת ים ובמרכז כלים.

'פרוייקט 'מעשה גיל' שואף לשקף את הרצונות, הצרכים והלך הרוח של גרעין המשתתפים – האמנים והקשישים, ועל ידי כך להניע שינוי כלשהו בתפיסה ובנראות של האוכלוסייה הבוגרת והגוף המזדקן בחברה. תהליך היצירה פועל דרך התנסות במחול ותנועה ובמפגש עם מדיות אמנות נוספות, בדגש על הבאת קול ייחודי מתוך הסיפורים והזיכרונות של הקהילה הבוגרת, ובכך מייצר משמעות וערך חדשים לעשייה משותפת זו. הדגש בעבודה המשותפת הוא  על דיאלוג מפרה שמדגיש את היתרונות של שתי הקהילות ובכך מעצים את תחושת המסוגלות של הקשישים ומפוגג מעט את תחושת הניכור והבדידות שלהם. לכוריאוגרפים/רקדנים זו למידה והתנסות שונה וחדשה בדרכי יצירה אשר מתוכה מתפתחות דרכי הוראה ומתודות חדשות לתהליכי יצירה עם קהילות שונות.

הפרויקט בהובלת וביוזמת הרקדנית/יוצרת דליה חיימסקי, ואיתה מנחים קבוצת אמנים נוספים, מעורבת בכל מהלך היצירה והמופעים עצמם.

תהליך היצירה והמפגשים מתועדים בוידאו, להפקת שני סרטי וידאו, האחד תיעודי המתאר את תהליך העבודה עם הקשישים והקשרים המיוחדים שנרקמו בין המשתפים, והשני הוא עבודת וידאו-דאנס אשר תוצג במסגרות  ופסטיבלים אמנותיים שונים בארץ ובחו"ל.

במסגרת הפרויקט ב 2015 עלה מופע בפסטיבל לתאטרון רחוב בת-ים, אוגוסט 2015.