התכנית החדשה לכוריאוגרפיה 2017-2018

התכנית החדשה לכוריאוגרפיה 2017-2018

התכנית החדשה לכוריאוגרפיה 2017-2018 בניהולה של שרון צוקרמן ויזר

התכנית הדו שנתית החדשה לכוריאוגרפיה היא מסלול ללמידה, התנסות והתמקצעות של כוראוגרפים ויוצרי מחול. התכנית מפגישה את המשתתפים עם אמנים, חוקרי מחול, אנשי שיח ומחשבה הקשורים לתחום ואלו מנחים את הלמידה וההתנסות ומעניקים השראה וכלים חיוניים לחידוד אופן העבודה של כל יוצר, להתפתחות וצמיחה של האמנים ויצירתם. התכנית מעודדת כוראוגרפים לתעוזה אמנותית, שכלול הגוף היוצר והחומר הנוצר, להכרות מעמיקה עם תחום המחול העכשווי על פניו המגוונים ולאוטונומיה יצירתית והפקתית.

ראש התכנית: שרון צוקרמן ויזר

מורי התכנית שנה א': ליאור אביצור, דפנה קרון, עידו פדר, מיה מטילדה קרול, סיגל ברגמן, ג'וליאן המילטון, דיוויד קרן, מיכל סממה, שני גרנות, כרמית בוריאן, איריס ארז.

מורי התכנית שנה ב': דן ויינשטיין, סיגל צוק, נטלי צוקרמן, אוהד פישוף, קורלי לדם, יאיר ורדי

פרטי הרשמה:

>>  התכנית החדשה לכוריאוגרפיה נפתחת פעם בשנתיים. המחזור הבא יפתח באוקטובר 2019 ויסתיים ביוני 2021. << 

הרשמה לתכנית 2020 תיפתח במאי 2019.

הקבלה לתכנית מותנית בשליחת קו"ח, לינק לעבודות קודמות (גם תיעוד של עבודה בסטודיו מתקבל במידה ואין מהופעות). כמו כן מכתב אישי- עד עמוד, שמתאר את הקשר שלכם לתחום היצירה הכוראוגרפית ואת החיבור שלכם לתכנית הצפויה בכלים. את החומרים יש לשלוח במייל אל: kelimgraphy@gmail.com. קישור לעבודות קודמות יש לשלוח כלינק ל YouTube אוvimeo .

ועדת קבלה תבחן את החומרים. מועמדת/ים שימצאו מתאימות/ים, יוזמנו לראיונות אישיים.

שכר לימוד: 12,000 ש"ח לכל שנת לימוד | דמי הרשמה על סך 500 ש"ח יגבו במעמד ההרשמה.

ניתן לחלק התשלום עד ל 10 תשלומים.

 

מבנה התכנית ותכנים:

שנה ראשונה

השנה הראשונה בתכנית היא שנה שאופייה מעבדתי, מחקרי. היא מחולקת לשלושה טרימסטרים ובכל אחד מהם בוחנים תימה אחרת, 'שאלת-על' שאליה מתנקזת החקירה והלמידה וממנה מסתעפות הגישות השונות, הכלים המוצעים. לצד הלמידה והחקירה- בכל טרימסטר יעבדו משתתפי התכנית על פיתוח יצירה . את מרחב תהליכי היצירה תלווה ותנחה שרון צוקרמן ויזר, המנהלת החדשה של התכנית ובנוסף אליה מנטורים נוספים יעמדו לרשות המשתתפים בימי החזרות שלהם.

טרימסטר I: זהות

שאלת הזהות האמנותית הינה שאלת מפתח בחקירתו של אמן בכל תחום. זו שאלה שמעמתת את היוצר עם הרקע שלו, עם ההקשר והסביבה שבה הוא חי וההבנה היכן הזהות האישית פוגשת את ה'אני- היוצר'. זו שאלה שבוחנת ומבהירה את המנוע האמנותי, ומסייעת לדייק את אופני העבודה והמחקר של כל יוצר. את השנה הראשונה תפתח ליאור אביצור בסדנה שהיא פיתוח והרחבה של הסדנה 'ממודל ליצירה', אותה פיתחה בכלים בשנים קודמות. במהלך הסדנה יתוודעו המשתתפים לזהויות אמנותיות שונות ולהבנת מודלים שונים של עבודה כוראוגרפית. במרחב התירגול הכוראוגרפי, יבחנו אספקטים שונים של שאלת הזהות: המעבר מחומרי השראה פרטיים לייצוג האמנותי הפומבי. ההפרדה בין המולד והנרכש- ייצוגים שונים של זהות.

טרימסטר II: מאימפרוביזציה לקומפוזיציה

כיום, אימפרוביזציה היא כלי מרכזי לחיפוש חומר בתהליכי יצירה. אימפרוביזציה אינה 'יש מאין' אלא 'יש מיש' וכל מאגר הנתונים המצטבר של המאלתר קיים לרשותו בזמן העבודה. ועל כן פיתוח אותו המאגר, הרחבה והעשרה של היכולות האילתוריות הם פיתוח ישיר של יצירתו האמנותית, וכן כלי עתידי לשימוש בעבודה עם אחרים והנחייתם. המעבר מחיפוש חומר ומציאתו, מהפיכתו לחומר האישי של היוצר ועד להבאתו כמרכיב בעבודה הכוראוגרפית הסופית- מפגיש את היוצר עם כלל האלמנטים הנלקחים בחשבון בבניה של יצירה. כלל הבחירות. עיבוד החומר במרחב ובזמן, שזירתו לכדי רצף, העמדתו בחלל ואופן הגשתו- כל אלו אלמנטים שיטופלו מזוויות שונות של מנחי החלק השני וביניהם מאסטר האימפרוביזציה- ג'וליאן המילטון, היוצר והרקדן דייויד קרן- יוצא להקתו של ויליאם פורסיית' והיוצרת מיה מתילדה קרול המבוססת בברלין. במרחב התירגול הכוראוגרפי נעסוק גם בשאלה: מהי שפה אמנותית, באיזו שפה כל אחד ממשתתפי הקבוצה בוחר 'לדבר', כיצד ניתן ללחוש ולזעוק באותה שפה אמנותית ועוד.

טרימסטר III: טכניקה מעורבת

לאחר עיסוק בזהות ובמרחב האישי מחד, ופגישת המרכיבים של היצירה הכוראוגרפית והכלי האילתורי מאידך, הטרימסטר השלישי מפגיש את המשתתפים עם עוד גורמים שאיתם מוזמן לקיים המחול יחסים. העדשה מתרחבת לתחומי אמנות ובמה נוספים. פרפורמנס, תיאטרון, מחול ומדיה, אמנות תלויית מקום (site specific) וכן מחול ככלי פוליטי וחברתי (מחול וקהילה). דרך סדרת מפגשים והרצאות עם אלו העוסקים בשילוב, משתתפי התכנית יוזמנו במרחב התירגול הכוריאגורפי לפתח יצירה שלישית ואחרונה לשנה זו, ובה יציגו לציבור הרחב את תמונת הפאזל הפרטי שלהם, יצירה שמזמינה שילובים, עירבובים, תבשיל מקורי. בין מנחי הטרימסטר השלישי: תמר רבן, דפנה קרון, עמנואלה עמיחי ואחרים.

 

שנה שנייה

בשנה השניה הדגש עובר מלמידה מעבדתית ללמידה דרך התנסות מעשית והפקתית. השנה נחלקת לשתי יצירות. הראשונה, יצירה שבה הכוראוגרפ/ית אינה מופיע/ה- בשיתוף פעולה עם רקדנים/פרפורמרים מחוץ לתכנית. והיצירה השניה, עבודת פרוייקט הגמר של התכנית. בנוסף, במהלך השנה כל משתתפ/ת בתכנית יעבור סטאז' אישי עם יוצר/כוראוגרף פעיל בתחום. ההתאמה בין היוצר והמשתתפים תהיה על פי עניין ביוצר/ תחום היצירה שלו.

כלל הלמידה בשנה זו מכוונת להתייחסות פרקטית לאלמנטים הפקתיים הסובבים את הכוראוגרפיה עצמה: סאונד, סנוגרפיה, תאורה. כאשר המנחים של השיעורים השונים ישתמשו בעבודות הגמר השונות כאמצעי ללימוד התוכן. כך המשתתפים יקבלו הדרכה מקצועית לפנים השונים של היצירה הבימתית.

בשנה השניה תהיה התייחסות ממוקדת לדרמטורגיה– להיבט המהלכי של היצירה. המשתתפים יפגשו עם מספר דרמטורגים שונים מתחום התיאטרון/מחול/פרפורמנס ואלו יהוו עין חיצונית לעבודות הגמר של המשתתפים.

פרט לתהליכים, לסטאז' ולסדנאות הסובבות את ההפקה, תהיה התייחסות לכתיבת טקסטים על עבודות, להגשות לקרנות/פסטיבלים/רזידנסיז, לאפשרויות שונות של עשייה אמנותית שאינה בימתית ולפנים שונות של עשייה בתחום.

השנה השנייה תתמקד בראייה אישית של כל אחד/ת  מהמשתתפים/ת, בחשיבה על הצרכים המסויימים של כל אמן/יצירה, בעידוד לחקירה אישית ומעמיקה בכל פרוייקט והתאמה של עין חיצונית והדרכה מדוייקת ורלבנטית.

 

לאורך כל התכנית:

שיעורי תאוריה

בעשור האחרון לצד הידע האינטואיטיבי והגופני עובר המחול מעין מהפיכה. הגוף חובר למילים ועולם כתוב של מחקר וידע מנוסח על מחול מתחיל להיבנות ולהעשיר ולהשפיע על אופני היצירה וסוגי הפעולה הכוראוגרפית. השיעורים יפגישו את המשתתפים עם חקר תיאורטי מקיף של אמנויות הבמה ופילוספיית הגוף, ואלו יוסיפו לפתח ולהדהד סוגיות שחלקן יועלו בחלק המעשי של התכנית.

שיעורי התיאוריה יתקיימו אחת לשבועיים. בנוסף, אחת לחודש יתקיים 'סינמאי' בהנחיית הכוריאורפית מאי זרחי,  אירוע צפיית וידאו בעבודה באורך מלא, שיכלול הרצאה מקדימה לצפייה ודיון לאחריה. הצפייה בעבודות מונומנטליות שירדו מהבמות, היא מרחב ייחודי להתוודע לאמנות חשובה ממחוזות בינלאומיים וכמובן להיחשף לאופני חשיבה ועשייה אמנותית מגוונת.

שיעורי בוקר

ימי הלימודים בתכנית יפתחו בשיעורי בוקר. השיעורים, יפגישו את המשתתפים עם גישות גוף וטכניקות שונות לשכלול והכרת הגוף. הידע שיחקר בשיעור יזין גם את העבודה הכוראוגרפית, ירחיב את מנעד האפשרויות של מעשה היצירה. בין המורים: סיגל ברגמן, שני גרנות, איריס ארז ואחרים.

חלל חזרות + מנטורינג

זמן עבודה בסטודיו הוא זמן למידה קריטי. פגישה בהרגלי עבודה, התמודדות עם ימים שהמוזה אינה נוכחת, מרחב משחק והתפלשות בדמיון. ובעיקר, מקום לקיים את המעשה האמנותי, את הפעולה הכוראוגרפית, את הדבר שלשמו מתקיימת התכנית. בכל שבוע יהיו שעות קבועות שתעמוד לרשות הקבוצה הדרכה, עין חיצונית מקצועית שתהיה שם לייעץ, לשתף, לבקר.

מפגשי אמן

כחלק בלתי נפרד מההכרות עם התחום, התוודעות למודלים שונים של יצירה מקומית והכרות עם השטח והפועלים בו, במהלך השנה יתקיימו מפגשי אמן. יוצרים וכוראגורפים שונים יתארחו בתכנית. יחלקו עם המשתתפים את הראייה האמנותית שלהם, יקחו אותם למרחב מעשי של התנסות בעולמם. המפגשים הינם חלק מהכנה לשנה השניה של התכנית בה יתקיים סטאז' אצל אמנים שונים, חלקם יתארחו במסגרת זו. בין האמנים יתארחו: הלל קוגן, יסמין גודר, ארקדי זיידס ואחרים.

למידע נוסף: kelimgraphy@gmail.com

ניהול אמנותי / שרון צוקרמן ויזר

סדרת סדנאות פתוחות בכלים 2017-2018
קונטקטנים 2
קונטקידס /
שבת בבוקר: סדנה להורים וילדים.
סדנה בת שעה, בהנחיית מורן בש, בה ישחקו הורים וילדים עם הגוף החלל ומוסיקה טובה.
17.11| 8.12 | 12.1| 16.2
המשך
BR9C2877
אינטנסיב עם סטפני מאהר /
סדנא במסגרת פסטיבל הקונטקט הישראלי 2018
11-13.12.18
המשך
Photo by Malthe Stigaard. ©Studium Generale Rietveld Academie - Copy
מפגשים עם התיאורטיקן פרופ' אנדרה לפקי /
הרצאה פתוחה וסמינר בן 5 ימים במרכז כלים לכוריאוגרפיה, פברואר 2019
מרכז לכוריאוגרפיה 'כלים' בת ים שמח לארח לראשונה בישראל את החוקר והאוצר, פרופ' אנדרה לפקי (André Lepecki) ראש המחלקה ללימודי מופע באוניברסיטת ניו יורק (NYU) לסדרת סמינרים והרצאות, בתמיכת ARTIS (www.artis.art), המרכז לאמנות עכשווית תל אביב ואאוטסט ביאליק רזידנסי ישראל.
20-24.2.2019
המשך
מיכל גפן
FLOWDANCE /
פעם בשבועיים נפתח את המרחב לריקוד חופשי .
פעם בשבועיים החל מ 13.11.18
המשך
Untitled
קבוצת קריאה מתחדשת בכלים /
לאחר הפסקה בת-שנתיים, קבוצת הקריאה חוזרת לפעילות בכלים, בהנחייתו של רן בראון!
15.10.18-29.4.19
המשך
תמונה של אביתר ויוסף
ריקודי גלבי /
צעדים מצנעא ועד חברון | סדנא ומופע
27.7.18
המשך
TanzstŸck#2 von Laurent Chetouane. Premiere am 14.12.2007 in den SophiensŠlen in Berlin. ROHDATEN © Oliver Fantitsch, PF 201723, D-20207 HH, Deutschland, Tel: 040/562448, Tel: 0163/5405849, oliver@fantitsch.de, Kto-Nr: 651067-205, P o s t b ank HH, BLZ 20010020, IBAN DE55200100200651967205, BIC: PBNKDEFF, St-Nr.: 22/431/03048 F i n a n z a m t H a m b u r g, Veroeffentlichung nur gegen namentliche Nennung, Honorar + 1/2 USt. und Belegexemplar laut meinen AGB.
---Weitere Bilder, auch in High-Res (17Mio), im Internetarchiv unter www.fantitsch.de recherchierbar---
סיגל צוק /
שדות מתגלים / כל רגע הוא הווה קיים
סדנא בת 5 ימים, המיועדת לרקדנים מקצועיים ,ולכל מי שעיסוקו בגוף ומעוניין להשתמש בו ככלי ביטוי. שחקנים, אומנים ואנשים הסקרנים לגבי עצמם וגופם.
18-23.7
המשך
unnamed
לילך ליבנה: ריקוד טהור /
סדנת סופ"ש עם הכוריאוגרפית לילך ליבנה: סדנא אינטנסיבית אשר הועברה בפסטיבל המחול הבינלאומי בוינה Impulstanz ביולי 2017
ריקוד טהור בכל צורת ריקוד הגוף נחווה אחרת, מייצר משמעות אחרת, מסמל תפיסת עולם אחרת, ומבטא קשר אחר ביחס בין הגוף לרוח שבתוכו. בסדנא אינטנסיבית זו נחווה על גופנו צורות ריקוד שונות (ולעיתים גם הפוכות) - בצורה מרוכזת, עמוסה ומשתנה ללא הרף.
8-9 יוני
המשך
נאוה
נאוה פרנקל: ניידות——————נייחות /
סדנה בהנחיית נאוה פרנקל
על ניידות, נייחות, ומה שביניהם. נצפה בחומרים, נתנסה בתרגילים, נשאל שאלות ונדון באופנים בהם הערכים הניידים והנייחים בדימוי מעניקים לו את משקלו.
18-19, 25-26 מאי
המשך
FOR WASP
לי מאיר: הכל כל הזמן /
סדנה בהנחיית לי מאיר
הסדנה תציע התנסות בכלים פרפורמטיבים איתם אני עובדת כדי להרחיב את מנעד הנוכחויות של הפרפורמר/ית והניסיון להכיל את כל מה שקורה בכאן ועכשיו של גוף אחד.
6-7 אפריל
המשך
IMG_8475
ג'וליאן המילטון : ‘MAKING DANCES – THE SPACE ISSUE’ /
סדנה בהנחיית ג'וליאן המילטון
הסדנה בוחנת ומתנסה בטבעו של החלל בו המחול והכוריאוגרפיה נעשים ומופיעים, מחלחלת את הרעיונות של חלל רדיקלי וקרטזיאני ואת האופן בו הם משפיעים על הגוף הנע ועל החלל התיאטרוני זה שנפגשים בו הקהל והמבצע.
9-13 מרץ
המשך
Temporaryigadidagon3
איריס ארז: לזוז מפה move(out) of here /
סדנה בהנחיית איריס ארז
בסדנה אני מזמינה אנשים ופרפורמרים מנוסים לבוא ולחקור איתי דרכים חדשות לנוע ולהניע את עצמנו בהקשר של סביבתנו.
23-24 פברואר
המשך
שקר לבן אמת שחורה
שרון צוקרמן: שקר לבן ואמת שחורה | סדנת מחול פרפורמטיבי /
סדנה בהנחיית שרון צוקרמן
מתוך העיסוק בדרמה התמידית שמתרחשת בין הגוף שאין לו אפשרות לשקר לבין האשליה השקרית של המופע.
2-3, 9-10 פברואר
המשך
יאיר ורדי
יאיר ורדי : איך לאצור את עצמך | סדנא ביצירה, דרמטורגיה ואוצרות /
סדנה בהנחיית יאיר ורדי
מה המתח בין היצירתיות למבנה וכיצד הם שומרים אחד על השני? איך הולכים לאיבוד וחוזרים משם? איך עובדים בתוך הווה, אבל עדיין שומרים על חוט שדרה? בסדנה נלמד לפתוח אפיקים חדשים ולרכוש כלים לאצור את הדרך בה אנחנו יוצרים.
8-9 15-16 דצמבר
המשך
אורלי1
אורלי פורטל: מודעות דרך ריקודי בטן-ריקוד צפון אפריקאי /
סדנה בהנחיית אורלי פורטל
הסדנה "מודעות דרך ריקודי בטן" בשיטת אורלי פורטל - ריקוד צפון אפריקאי, תתמקד במחול השבטים המרוקאים,שבט ה"גנאווה" וה"ברבר" שבסהרה בצפון אפריקה, מוזיקה וריקוד.
12-13 ינואר
המשך
עמוס
עמוס חץ: מפעולה-לתנועה, מדימוי-לריקוד, לפעול-לחוש, לדמות, לחשוב, לרקוד /
סדנה בהנחיית עמוס חץ
אני מבקש ללמד את גופי לחוש, להרגיש, לדמות, לחשוב, ולהתבונן, ובכך לשתף את כל אישיותי בתהליך היווצרות הריקוד ובביצועו.
17-18 נובמבר
המשך
סינמאי
סינמאי /
קולנוע יצירות מחול
אחת לחודש בימי ראשון יוצרת וחוקרת המחול מאי זרחי תיקח אותנו למסע בזמן עם הקרנה של יצירות מחול מן העולם, שכבר לא יעלו על במות אבל חובה לראותן!!!! בואו לגלות. המפגש הקרוב 18.02